REPORTÁŽ z Colours of Ostrava 2018 ~ Najlepší festival v okolí?

Keď sa v kruhu priateľov spomenie festival Colours of Ostrava, mnohí usúdia, že by sa naň chceli raz ísť pozrieť. Ja som si to tiež hovorila, až kým som sem minulý rok nezavítala prvýkrát. Avšak stačilo Colours navštíviť iba raz a bolo mi jasné, že tento európsky festivalový skvost v areáli Dolní Vítkovice nechcem ani o rok vynechať.

V prvom rade na vás ako návštevníka zapôsobí práve pompézny areál pamiatkovo chránených bývalých železiarní. Priestor je vďaka nim veľmi členitý a zaujímavý v porovnaní s letiskovými areálmi, ktoré sú známe pre slovenské festivaly Pohoda či Grape. Vďaka tejto členitosti sa jednotlivé stages nachádzajú dosť blízko, čo je pre unaveného návštevníka určite veľké plus. Ak sa obávate následného prehlučovania jednotlivých pódií, to na Colours nehrozí. Dve najbližšie pódiá nikdy nehrajú súčasne.

Sklamanie na štyri písmená: N.E.R.D

Prvý deň ostatného ročníka Colours bol síce upršaný, no pokiaľ ste ako pravý návštevník pripravený na všetko, stačí nahodiť gumáky a užívať si koncerty v pršiplášti. Dážď síce nie je pre žiadny festival ideálny, ale dá sa to. Takýmto spôsobom sme si pozreli koncert britského George Ezra, slovenských Nvmeri a americkej Beth Ditto, ktoré boli určite príjemným festivalovým naštartovaním. Koncert amerického zoskupenia N.E.R.D na čele so slávnym Pharrellom Williamsom bol však trochu sklamaním. Vďaka talentovaným tanečníkom sa na to dalo aspoň pozerať, ale po hudobnej stránke ich vystúpenie nestálo za veľa. Keď sa počas koncertu z playbacku ozvala najnovšia skladba Beyoncé a neskôr Snoop Dog povedali sme si, že je čas ísť na iný koncert. Ďalšou zastávkou sa stal Full Moon Stage, kde hrala kanadská kapela King Khan & the Shrines, ktorí boli neuveriteľne uletení, avšak určite hudobne pôsobivejší a zábavnejší ako N.E.R.D na hlavnom pódiu.

_DSC7565JPG

© Petr Piechowicz

Druhý deň sme naštartovali prednáškou v Meltingpot UNIVERcity stage na tému Bezpečnosť v kyberpriestore, ktorú viedol Ing. Filip Řezáč, Ph.D. z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB. Mnohých by asi podobný program festivalu ani nenapadlo navštíviť, no obrovskou výhodou Colours of Ostrava je práve spojenie Ostravskej univerzity a VŠB – Technickej univerzity Ostrava, ktoré počas štyroch festivalových dní organizujú prednášky na veľmi aktuálne a pútavé témy. Navyše sa prednášky konajú v modernej budove centra vedy a techniky, ktoré je súčasťou areálu Dolní Vítkovice. Môžete si nielen oddýchnuť v klimatizovanej miestnosti uprostred dňa, ale dostanete k tomu aj kávičku a koláčik. Prednášky v tomto priestore nás natoľko zaujali, že sme si naservírovali jednu každý deň festivalu.

Enlight1305fajpg

Autorka reportáže Tina Naté Rusňáková na vyhliadke

Počas festivalu určite odporúčam prehliadky areálu Dolní Vítkovice. My sme si boli pozrieť vysokopecný okruh vrátane Bolt Tower. Musím však doplniť, že to určite nie je nič pre tých, ktorí majú strach z výšok. Výhľady z veže sú fantastické a ak by ste opäť potrebovali doplniť hladinku kofeínu, hore je kaviareň s príjemnou obsluhou. Na vyhliadku sa oplatí ísť počas dňa vo štvrtok alebo piatok hneď po príchode na festival, no musíte byť pripravení aspoň na polhodinové čakanie v rade. Krásne môžu byť vyhliadky aj večer, no jedine ak by ste boli ochotní vynechať pestrý hudobný program.

IMG_2458ajpg

Po hudobnej stránke bol tento ročník veľmi zaujímavý, aj keď musím uznať, že minulý rok bol možno o niečo silnejší. Napriek tomu niektoré objavy určite stáli za to. Medzi ne definitívne patrí americká kapela Black Pistol Fire, ktorá svojou hudbou môže pripomínať rockové zoskupenia ako The Black Keys alebo Wolfmother.

Za zmienku určite stojí aj koncert melancholického Yellow Days. Tento mladý Angličan je veľmi jedinečným zjavom nielen na pódiu, ale aj na britskej hudobnej scéne. Gitarové riffy pripomínajú staré surferské hymny, zachrípnutý vokál sa podobá na Joea Cockera, no jeho hudba je zároveň veľmi sviežim neo-soulom. Pri jej počúvaní by ste určite nepovedali, že autorom je 19-ročný chlapec z malého britského mestečka Haslemere.


P1100286njpg

Yellow Days

Výborný koncert odohral aj Jacob Banks. Jeho zamatový hlas a spevácky talent je skutočne neuveriteľný a som si istá, že som nebola jediným divákom so zimomriavkami. Jeho doteraz najznámejším singlom je balada Unknown (To You), ale divákov si najviac získala skladba Chainsmoking, ktorú zaradil na koniec svojho vystúpenia.

Na hlavnom pódiu výnimočne prekvapila Joss Stone. Aj keď hrala pred početným publikom, jej koncert mal komornú atmosféru. Jej komunikácia s publikom potvrdila, prečo je Joss hviezdou medzinárodného formátu. Po hudobnej stránke nie je o čom písať, lebo to jednoducho nemalo chybu.

IMG_1694 2JPG

Joss Stone

Výborná organizácia a kvalitné gastro

Po organizačnej stránke bol festival veľmi dobre zvládnutý. Kto bol v Ostrave minulý rok si bude pravdepodobne pamätať niekoľkohodinovú čakačku pred vstupom pri otvorení Colours 2017. Túto nepríjemnosť sa organizátorom tento rok podarilo eliminovať. Rovnako bol posilnený aj počet sociálnych zariadení, čo pri piatkovom a sobotnom nápore návštevníkov je veľmi dôležitý aspekt festivalovej pohody.

Čo sa týka občerstvenia myslím, že české a slovenské festivaly sa pomaly stávajú aj gurmánskymi festivalmi. Podľa toho, čo sme vyskúšali, kvalita a výber jedál boli na jedničku.

Súčasťou festivalu bola aj Design zóna, kde lokálne značky predstavovali svoje produkty.  

IMG_2457ajpg

Ubytovanie a doprava

Veľkou výhodou festivalu je jeho umiestnenie v rámci mesta Ostrava. Ubytovanie si môžete nájsť priamo v meste v niektorom z hotelov, hostelov alebo cez airbnb a na Colours dochádzať MHD. Vzhľadom na to, že je v období festivalu o ubytovanie v meste veľký záujem, ceny sú samozrejme vyššie. Ak si ho začnete vybavovať neskôr, môže sa naozaj predražiť. V prípade, že ste ochotní počas festivalu stanovať, veľmi dobrou voľbou je kemp. My máme skúsenosť s kempovaním v Landek Parku. Cena za auto, stan a dve osoby na 4 noci je okolo 1750 Kč. Landek je vzdialený od areálu 15 minút autom, avšak na festival sa dostanete jednoducho mestskou dopravou. Naspäť je dobré chytiť kyvadlovku, ktorá po polnoci premáva z festivalu priamo na Landek zadarmo. Presné časy si treba zistiť pri odchode z kempu.

Ak si chcete pozrieť, aká bola atmosféra na uplynulom ročníku Colours of Ostrava, tu je krátke video:***
Autorka reportáže, fotografií a videa: Tina Naté Rusňáková