Rodriguez v Bratislave: muzikant, ktorý nevedel, že je slávnejší ako Rolling Stones

Posledný septembrový večer v bratislavskej Starej tržnici patril Rodriguezovi - neobyčajnému hudobníkovi, ktorého príbeh je snáď tým najneuveriteľnejším príbehom v hudobnej histórii. Koncom 60. rokov vydal svoj prvý singel “I’ll Slip Away” a neskôr dva albumy Cold Fact (1970) a Coming from Reality (1971). Producenti, ktorí ho objavili v zadymenom bare na okraji prístavu v Detroite, si boli istí, že jeho talent a prorocké texty prerazia, no na počudovanie sa tak nestalo. Minimálne v Amerike nie.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame


Od nosenia chladničiek na koncert do Afriky

Kým Sixto Diaz Rodriguez v 70.rokoch v Detroite doslova drel na stavbách a v demolačných firmách, jeho platne sa na inom kontinente kopírovali v státisícoch. On však vôbec o ničom netušil. Mohla za to jediná platňa jeho albumu Cold Fact, ktorá sa dostala do Juhoafrickej republiky a bola vtedajším režimom odstrihnutá od zvyšku sveta. Jeho piesne, najmä “I wonder”, “Sugar man” a “Crucify Your Mind” boli v JAR akýmisi hymnami proti apartheidu, ktorý diskriminoval rasy (skončil sa až v roku 1990 pozn. redakcie). Rodriguezove politicky ladené texty, ktoré v ľuďoch prispeli ku spolupatričnosti a vzdoru proti režimu, spôsobili, že sa stal obrovským fenoménom. Sixto Rodriguez je ako Bob Dylan, ale ešte lepší. Trvalo celých osemnásť rokov, kým sa africkým fanúšikom podarilo nájsť tajomného Rodrigueza. O jeho prvom koncerte v JAR v roku 1998 si môžete prečítať tu.Prvý krát na Slovensku na festivale Pohoda 2018

Po šiestich rokoch sa organizátorom Pohody konečne podarilo dostať slávneho Sixta Rodrigueza na trenčianske letisko. Bol to jeho prvý koncert na Slovensku. Pár dní po festivale mal už organizátor Pohody, Michal Kaščák, na telefóne Rodriguezovho manažéra s otázkou, kedy by na Slovensku mohol Rodriguez vystupovať znova. A tak sa k dvom vypredaným koncertom v londýnskej Royal Albert Hall pridal aj koncert v bratislavskej Starej tržnici.

image3png
© Autor fotografie: SITA/Martin Medňanský


O dva mesiace v Bratislave

Bratislavská tržnica je krásny historický priestor, ktorý navodil komornejšiu atmosféru koncertu. Teda minimálne pre Sixta, ktorý len pár dní predtým vystupoval pred päťtisícovým publikom v Londýne. Na intimite koncertu pridal aj fakt, že piesne odohral iba s gitarou - teda v takom znení, ako ich zložil. Miestami pridal aj ústnu harmoniku a celkový zvuk dotváral gitarový sprievod Edwarda Coonagha.


image2jpg
© Autorka fotografie: Patrícia Jaššová


Rodriguez zahral najmä piesne z albumu Cold Fact, a to “I Wonder”, “Crucify Your Mind”, “Sugar Man”, ”Rich Folks Hoax”, ”Like Janis” a ďalšie v ich pôvodných verziách. Okrem jeho vlastnej tvorby zazneli aj covery skladieb Somebody to Love od Jefferson Airplane, Let’s Think About Living od Boba Lumana či Light My Fire od The Doors, ktorú predviedol aj v júli 2018 na festivale Pohoda.


Zaujímavosti o Rodriguezovi z koncertu:

  • počas koncertu mal na sebe niekoľko klobúkov a slnečných okuliarov, ktoré striedal

  • pred každou piesňou mu zvukár vypol gitaru, aby si skladbu predohral

  • po dokončení každej piesne zatriasol s gitarou

  • na rozdiel od vystúpenia na Pohode 2018 hral pieseň “Street boy”

  • nehral jeho veľmi známu, no zároveň najsmutnejšiu skladbu “Cause”

  • jeho gitarový doprovod Edward Coonagh dvakrát zahral a zaspieval sólo

Vypočujte si Rodrigueozv song I WONDER:


Revolucionár Rodriguez

Rodriguez na svojom koncerte v Bratislave odkazoval ľuďom: “Power to the people!” Aj vo svojich sedemdesiatich šiestich rokoch pôsobí ako “hudobný revolucionár”. Pomysliac na našu momentálnu politickú situáciu, toto je presne ten druh podpory, ktorú potrebujeme. Prichádza z jednoduchých gitarových akordov a textu v skromnom, vznešenom štýle. Ľudia jasajú, súhlasia a tlieskajú. “Power to the people!” Možno aj preto majú Slováci Rodrigueza tak radi. Na jeho koncertoch sa prestávame cítiť tak bezmocne, ako pri sledovaní televíznych správ… Stačí sa započúvať do textov jeho piesní, do jeho hudby a rýchlo pochopíme, prečo bol Rodriguez v krajine, kde bola spoločnosť podriadená vládnej moci, taký slávny.

Celý príbeh Rodrigueza je zdokumentovaný v oscarovom dokumente Searching for a Sugar Man (2012), ktorý nakrútil zosnulý režisér Malik Bendjelloul. Fantastický dokument si môžete celý pozrieť tu: http://watchdocumentaries.com/searching-for-sugar-man/

image4png

Na koncert Rodrigueza aj vďaka Tootoot.fm

Za prítomnosť legendárneho Rodrigueza vďačíme najmä agentúre Pohoda, ktorá zorganizovala jeho vystúpenie v priebehu jedného roka dokonca dvakrát. Na koncert sa celkovo predalo 1922 lístkov, teda takmer 90 % z celkového množstva. Vstupenky sa dali zakúpiť cez slovenský ticketingový systém Tootoot.fm.

***
Autorka reportáže: Patrícia Jaššová
Autor titulnej fotografie: Martin Schopinski