Festival islandskej hudby HVALUR ~ Zrazu máte pocit, že sa pozeráte na ľudí, ktorí nie sú z tejto planéty a zoberú vás svojou hudbou do ich galaxie, úplne vás vtiahnu.

Na Islande som nikdy nebola, ale mám pomerne presnú predstavu, čo by mi na tomto malom ostrove vliezlo pod kožu. Vďačím za to najmä svojmu priateľovi a kolegovi Jurajovi Kušnierikovi, pre ktorého sa Island stal veľkou láskou. Neskôr sa ukázalo, že to bola láska osudová. Jeho vrúcny vzťah k ľuďom a islandskej hudbe spísal v knihe “Hudba ostrova”. Jurajov odkaz bol natoľko silný, že sa prirodzene začal šíriť medzi ľuďmi a na jeho počesť sa 24. - 25. októbra koná v Bratislave festival islandskej hudby Hvalur, ktorý je jediný svojho druhu v strednej Európe. Za festivalom stoja dve mladé ženy, Regina Ulejová a Laura Lovišková. Stretli sme sa počas horúceho letného dňa v Medickej záhrade, kde mi porozprávali o festivale, veľrybe aj ich vzťahu k Islandu. S organizátorkami sa rozprávala Alexandra Punová.

DSC_1304jpg
Laura Lovišková a Regina Ulejová

Regina
miluje hudbu odjakživa, vždy k nej inklinovala a pracovne sa jej intenzívne venuje posledných šesť rokov. Najskôr si vyskúšala PR pre festival Žákovic Open, neskôr začala pracovať v Rádiu_FM v oblasti produkcie a PR a spolu s moderátorom programu Martinom Staňom mala na starosti Demovnicu_FM. Je súčasťou vydavateľstva go2stage, pod ktorým organizovala koncerty, a tak narazila na kapelu Ecetera band, v ktorej pôsobí jej festivalová dvojička Laura. Minulý rok v novembri ju s Laurou spojila aj organizácia koncertu jednej islandskej kapely, ktorý obe označujú ako obrovský zážitok, v ktorom chceli pokračovať. Tak sa jedného dňa stretli a začali v obývačke kreovať ideu budúceho islandského festivalu. “Od začiatku až doteraz je to úžasná spolupráca a teší nás, že to nevnímame ako prácu, ale skôr radosť napriek tomu, že je to veľmi veľa práce,” zhodnotila Regina.

Laura je absolventkou Vysokej školy múzických umení v Bratislave, kde študovala hru na flaute. Momentálne sa venuje pedagogickej činnosti, vedie vlastnú kapelu Ecetera band a naďalej plánuje pokračovať v štúdiu flauty. Cez svoj hudobný projekt sa dostala k organizácii koncertov a vďaka Demovnici Rádia_FM sa stretla s Reginou. A tak sa zrodila myšlienka na vlastný hudobný festival.

~~~

Prečo ste si vybrali práve Island? V koho hlave sa zrodila táto originálna idea?

R: Obidve milujeme Island, islandskú kultúru a obe sme tam boli. Spojil nás spoločný koncert, ktorý sme zorganizovali po tom, čo Lauru kontaktovala islandská kapela Hugar, že by rada v rámci malého európskeho turné navštívila Slovensko. Bola to výnimočná skúsenosť, v ktorej som chcela pokračovať.

L: U mňa je to určite tým, že som tam žila, študovala a tú krajinu považujem za môj druhý domov. A priznám sa, že som nikdy neplánovala robiť festival, skôr ma lákalo robiť malé koncerty s vlastnou kapelou a na ne si volať kamarátov z Islandu. Ale potom prišla Regina s tým, že organizovať vlastný festival bol vždy jej sen, tak sme spojili sily a kontakty.  

R: Pre mňa bolo ešte veľmi dôležité, že s Laurou sa veľmi dobre pracuje a veľmi si sedíme. To je základ, aby veci išli ako majú.

Základný tím tvoríte len vy dve?

R: My dve, ale budeme rady, ak sa časom rozšírime o ďalších ľudí. Čím ďalej tým viac si uvedomujeme, že je toho veľmi veľa, riešime úplne všetko od komunikácie s kapelami cez sponzoring, promo až po dohadovanie najmenších detailov. Je to veľmi veľa práce, ale aj nás to veľmi baví. Postupne sa nám prihlasujú nejakí dobrovoľníci, ale tí ešte nie sú súčasťou stáleho tímu.

L: Ako napríklad moja sestra, Lea Lovišková, nám naozaj výrazne pomáha s grafikou. Vytvorila logo, urobila nám promo fotky, čo je obrovská pomoc. Takže máme podporu blízkych a rodiny.

R: A ešte môj manžel, ktorý pre nás spravil web.

42045475_10215382591631116_444063532091179008_ojpg

Organizátorky festivalu Hvalur: Laura, Regina a veľryba Hvalurka

Čo má symbolizovať Hvalur?

R: Hvalur znamená po islandsky veľryba, čo je zviera tak trochu symbolické pre Island a nám sa veľmi páči kvôli spôsobu ako komunikuje. Hovorí sa o veľrybom speve, ktorým veľryby dokážu komunikovať na míle ďaleko. Ich komunikácia znie ako hudba stvorená z desiatky zvukov a vždy je originálna. A je to tak nádherné, že by som tú veľrybu pokojne pozvala na festival :)


Vypočujte si ukážku veľrybieho spevu:L: Ja prezradím na Reginu, že veľryba je jej najobľúbenejšie zviera, ktoré fakt obdivuje a časom to začalo do seba zapadať ako puzzle. Na začiatku sme teda mali veľrybu, potom sme pátrali po tom, ako sa povie v islandskom jazyku.“Hvalur”je také všeobecné pomenovanie, opakovali sme si ho každý deň a znelo nám to fajn. Potom sme k tomu začali kreovať príbeh, pátrali sme, či sa veľryba objavuje v islandských ságach. Vychádza im to z erbu - majú štyroch ochrancov Islandu, ktorí ochraňovali ostrov pred veľrybou, ktorá bola dušou čarodejníka. Tú poslal dánsky kráľ a špión, ktorý chcel vypátrať slabinu Islandu, kde bol najviac zraniteľný. A tiež sme vypátrali, že aj Bratislava má svoju dunajskú veľrybu. Volala sa Vyza, po latinsky tuším Huso huso. A bola to fakt najväčšia ryba, ktorá kedy plávala v Dunaji a prirovnávali ju k veľrybe.

R: Je tam veľmi veľa konotácií - veľryba je ohrozený druh zvieraťa a my by sme sem chceli priniesť hudbu, ktorá je v istom zmysle tiež ohrozený druh. Je to alternatíva, je to svojím spôsobom jedinečné a treba si ju chrániť. Je tam veľa prepojení, s ktorými sa absolútne stotožňujeme, a preto je veľryba maskotom nášho festivalu.

L: To si super povedala, myslím si, že aj umenie celkovo je v dnešnej dobe ohrozené. A treba si ho naozaj chrániť, lebo človek môže stratiť veľa vzácneho. Takže veľrybu aj samotné umenie vnímam ako veľmi podstatnú súčasť života.

38841225_665779320445496_8249612614804439040_njpgHvalurka v bratislavskej MHD

Okrem jedinečného spojenia s veľrybou je váš festival výnimočný aj v niečom inom. Je jediný svojho druhu v strednej Európe.

L: Áno, aj od samotných Islanďanov prišli veľmi pozitívne reakcie. Robili sme si prieskum a naozaj žiadny festival v strednej Európe sa nevenuje islandskej hudbe a umeniu. Rozhodli sme sa to postaviť na spolupráci a budovaní komunity dvoch malých krajín, ktoré sú úplne odlišné a úplne vzdialené.

Viete už niečo prezradiť k programu a line-upu?

R: Už máme dohodnutý kompletný line-up, vystúpi šesť kapiel a popritom bude bežať sprievodný program. Tým, že sme festival venovali Jurajovi Kušnierikovi, tak sme sa dohodli s jeho ženou Natáliou, že spravíme otvorenie v Artfore, kde uvedieme jeho dokumenttárny film “Reykjavik Revisited”, ktorý natočil o islandskej hudbe spolu s Jurajom Kováčikom. Potom bude nasledovať moderovaná diskusia s vybranými islandskými hudobníkmi, pretože nám ide o to, aby ľudia spoznali Island nielen prostredníctvom hudby, ale aj prostredníctvom konkrétnych ľudí a rozhovoru s nimi. Čo sa týka line-upu, tak máme jeden deň tri kapely, druhý deň tri kapely. Sme veľmi hrdé na to, čo sa nám podarí doniesť.

L: Áno, bola to dlhá cesta, ale podarilo sa.

Ako prebiehala komunikácia s kapelami?

L: My sme im pripravili pilotný email, kde sme zhrnuli kto sme, čo sme. Taká naša vizitka, zázemie. Potom sme im predstavili hlavnú ideu, prečo to vlastne robíme. Najskôr sme informovali človeka z Iceland Music Export, aby nás vedel viac usmerniť a mohol nám dať kontakty na agentov a kapely. Tým človekom bol Siggi (pozn. red. Sigtryggur Baldursson).

R: A on sa ozval hneď s tým, že je to výborná myšlienka a poslal nám kontakty na kapely. Čo samozrejme nebola záruka toho, že daná kapela príde vystúpiť na náš festival, ale takmer všetky odozvy boli veľmi pozitívne a interpretov zaujala najmä myšlienka.

Prvý ročník festivalu, dve mladé dievčatá. Ako ste sa popasovali s finančnou stránkou?

R: To je samozrejme tá najťažšia vec v organizovaní festivalu - financie, pretože bez nich sa organizovať nedá.

L: Za hlavného partnera máme Fond na podporu umenia a v tieto dni nám potvrdili grant z mesta Ars Bratislavensis. Plus máme 365.banku a iných menších partnerov festivalu. Odtiaľ máme budget, s ktorým teraz pracujeme.

DSC_1507jpg

Prečo by ľudia mali prísť na festival Hvalur?

R: Pretože chceme spraviť taký malý Island v Bratislave. A naozaj sme sa snažili vyskladať ten line-up tak, aby sme ľuďom priblížili islandskú komunitu aj hudbu. Žánrovo to bude rôznorodé -  od nejakej “densovačky”,elektroniky, cez ambientnejšiuhudbu až po post-punk. Budú tam kapely, ktoré sú na scéne vyše desať rokov, ale aj začiatočníci. Sú to všetko kapely, ktoré sme si chceli samy vypočuť, a preto sme si spravili festival, po ktorom samy túžime. Dúfame, že bude dostatok podobných nadšencov.

L: Ja poviem vlastnú skúsenosť. Keď som išla na Island, poznala som tak maximálne Sigur RósBjörk či Samaris. Ale to, čo som tam počula a spoznala, človeka maximálne pozitívne šokuje. Je tam toho veľké množstvo.

Často sa spomína “islandský hudobný zázrak” a ľudia dumajú, ako je možné, že malý uzavretý ostrov produkuje toľko talentu.

L: Naozaj, je tam neskutočne veľa talentu. Je tam množstvo kapiel, ktorým stačí jeden rok a prídu s takým albumom, že odpadneš. Na festivale budeme mať jedného klaviristu, pri ktorom sme si s Reginou hneď povedali, že toto bude druhý Ólafur Arnalds za rok. Myslím, že ľudia, ktorí prídu na festival, budú veľmi milo prekvapení, s čím sa stretnú. Teraz som si spomenula na kamarátkine slová po koncerte Hugar, ktorí prídu aj na náš festival. Vravela: “Ja to nechápem, čo je na tej islandskej hudbe. Zahrá tri tóny a ty úplne znehybnieš. Zrazu si inde a cestuješ si po Islande.”

Čím to podľa vás je? Veľa som sa o tom rozprávala s Jurajom Kušnierikom, ale neprišli sme na jednoznačnú odpoveď. Je to o ľuďoch? Je to o prístupe?

R: Na Islanďanoch je niečo éterické, a to sa prenáša do hudby. Zrazu máte pocit, že sa pozeráte na ľudí, ktorí nie sú z tejto planéty a zoberú vás svojou hudbou do ich galaxie, úplne vás vtiahnu.

L: Podľa mňa to je o ľuďoch, ktorí žijú na ostrove, ktorý je unikátny aj tým, čo ho obklopuje. Oni majú v sebe niečo naozaj čarovné, výnimočné a unikátne. Sú dokonca úplne iní ako ostatní Severania.

Ale tak pekne iní.

38839112_1232736776868215_3853064553365504000_njpg

Organizátorky festivalu Hvalur s autorkou rozhovoru v Medickej záhrade

FB event: https://www.facebook.com/events/2149032541997262/

Lístky na festival si kúpite tu: https://tootoot.fm/sk/events/5b2999ebcaa51e0cc4b08da2

***

Rozhovor bol autorizovaný.

Autorka footgrafií a vizuálu: Lea Lovišková