Sú rozprávky iba pre deti? Tanečno-divadelné predstavenie INDIGO vám dá odpoveď

Ako predlohu pre spracovanie predstavenia INDIGO poslúžila slovenská ľudová rozprávka "Braček Jelenček", ktorú zozbieral Pavol Dobšinský a ktorú ďalej autori previedli do jazyka súčsného tanečného divadla. Ďalšou inšpiráciou bol Béla Bartók so svojím širokým spektrom tvorby, z ktorej budú v predstavení použité skladby vytvorené pre deti, zbierka slovenských ľudových piesní ako aj výber z vážnej hudby v spracovaní Jana Kružliaka. S týmto výnimočným materiálom pracovali interpreti ako Zuzana Burianová a Lukáš Bobalík, ktorí ho prekrútili zľava, sprava a dodali tak dielu nový šmrnc.

Po predstavení bude nasledovať diskusia s rozprávkarom Dušanom Fabiánom, dramaturgičkou Jankou Smokoňovou a Katarínou Brestovanskou. Budú sa hľadať odpovede na otázky, prečo sú rozprávky dôležité nielen pre deti, ale aj dospelých a aký odkaz pre dnešné časy v nich môžeme nájsť.

Zaujímavé bude tiež sledovať, aká bola cesta odkrývania symbolov rozprávky Braček Jelenček, ktorú tvorcovia pretavili do tanečnej, pohybovej a textovej formy. Dramaturgia diela vznikla na základe výkladu archetypov rozprávky “Braček Jelenček” podľa psychológa-rozprávača Dušana Fabiána. Pohybový materiál sa hľadal prostredníctvom metódy práce s kostýmom, v kontexte rôznych kvalít kostýmového materiálu a v kontexte rozprávky “Braček Jelenček”.

Ukážka z predstavenia:
"jelenček - jeleň, ej či si nažraní, či si sa nažrau zeľenej trávi . odrezaný prsník, či ti privodil hlad macocha . krútivá jahôdka mala mamičku nožička . a pečienku od psa pod psa . náhodná náhoda pre krištáľovú ženu . krúti sa zlo a v hypnóze sa strácaš . zvíťazí . dobro?"

Predstavenie sa pripravovalo veľmi dlho a tvorcovia divákov srdečne pozývajú 28. 11. 2018 o 19.00 do Novej Cvernovky, kde uvedú v tomto roku len premiéru diela. Vstupenky na predstavenie si môžete kúpiť cez Tootoot.


Špeciálne poďakovanie patrí: Dušanovi Fabiánovi, Intsovi Plavnieksovi, Andrejovi Hinkovi, Zuzane Šajgalíkovej, Zuzane Ivaškovej, Oliverovi Kleinertovi, Noemi Kirkwood, House of Ukulele.

/CREDITS/

Námet, réžia / Katarína Brestovanská
Pohybový materiál / Daniel Raček, Zuzana Burianová, Lukáš Bobalík
Interpretácia / Zuzana Burianová, Lukáš Bobalík
Hudba / Ján Kružliak - výber z diela Béla Bartóka: Sláčikové Kvarteto č. 1, Mikrokozmos - 146. Ostinato, zbierka slovenských ľudových piesní v experimentálnom prevedení
Dramaturgia / Janka Smokoňová
Pohybová supervízia / Andrej Petrovič
Kostýmy návrh a realizácia / Jana Gavalcová, Petra Kovácsová, Terézia Šišková
Svetelný dizajn návrh a realizácia / Oliver Kleinert, Peter Brestovanský, Martin Seker, Peter Kvanta
Zvukový set up / Lukáš Zdurienčík
Produkcia / Katarína Zjavková
Marketing / Noemi Kirkwood tootoot.fm , House of Ukulele
Media set / Marianna Lutková

hosť / rozprávkár Dušan Fabián